Art Nouveau – 10 iunie – Ziua Internațională Art Nouveau marcată în mai multe orașe din România. Bistrița nu figurează pe hartă!

Date:

              Noua Artă, Art Nouveau, Secession este curentul apărut în anii 1900 și reprezintă o revoluție și o descătușare a tot ce a însemnat artă în perioada respectivă. România are câteva orașe reprezentative pentru acest stil, al cărui motto a fost „Epocii, arta sa. Artei, libertatea sa.” Pentru că stilul a fost foarte la modă la Viena, iar Transilvania făcea parte din Imperiul Austro-Ungar, avem așadar arhitectură în stil Secession în multe orașe din Transilvania: Oradea, Cluj-Napoca, Mureș. Stilul se regăsește inclusiv în orașele mici, chiar dacă este vorba de clădiri de mai mici dimensiuni sau mai puțin impozante decât în marile orașe.

Ziua Mondială Art Nouveau a fost stabilită în 2013 pentru a celebra memoria a doi mari reprezentanți ai stilului – Antonio Gaudi și Ödön Lechner. Începând de atunci, la nivel mondial se organizează în data de 10 iunie evenimente variate care readuc în atenția publicului oamenii și operele ce au marcat acest curent artistic, precum și poveștile și valorile patrimoniului Art Nouveau din Europa.

              Bistrița nu face excepție și are câteva clădiri construite în stil Art Noveau, Noua Artă, sau Arta 1900, dintre care amintim: Cinematograful OMNIA/23 August, Restaurantul La Villa (fosta clădire a direcțiunii Liceului Sanitar), Casa Matei Eminescu (viitoarea Casă a Colecțiilor), clădirea fostei Biblioteci (Gării nr.2), Palatul Poștei (Poșta Veche).

              În toată țara iubitorii de arhitectură în stil Art Nouveau au putut admira clădirile reprezentative ale curentului artistic și au participat sau urmează să participe, în perioada 3-20 iunie 2022, la evenimente și manifestări care pun în valoare aceste monumente istorice, majoritatea fiind clasate și protejate de lege, dar și la manifestări culturale dedicate temei de anul acesta, respectiv expoziții grafice.

Anul acesta tema Zilei Art Nouveau este grafica și scrierile, iar de pe pagina dedicată aflăm că:

„În România, curentul pătrunde încă de la sfârșitul secolului XIX, iar în artele plastice și decorative se suprapune cu spiritul efervescent al noii epoci. Artiști precum Ștefan Luchian, Constantin Artachino și Nicolae Vermont pun bazele societății artistice „Ileana”, al cărei nume face trimitere la personajul Ileana Cosânzeana și la simbolistica primăverii. Aceasta s-a poziționat ca o alternativă la miscarea artistică oficială și și-a propus popularizarea lucrărilor de artă moderne. La începutul secolului – în 1900 – apare și publicația societății, revista „Ileana”, realizată după modelul celei de la München. Ca si „Jugend”, revista „Ileana” își dorea să cultive gustul publicului autohton și să contribuie la pătrunderea artei în viața cotidiană. Fondatorii revistei erau Alexandru Bogdan-Pitești și Ion C. Bacalbașa iar artiștii invitați să populeze paginile revistei erau dintre membrii Societății. Grafica revistei se încadra în spiritul Art Nouveau, copertele și frontisipciile având decoruri florale și geometrice, linii ondulate sau „serpentinate” ce încadrau în general o alegorie feminină. Ilustratorii erau aceiași artiști ai epocii printre care îi amintim pe Ștefan Luchian, Arthur Verona, Kimon Loghi dar și invitați străini, de renume, ca Alphonse Mucha.”

Afișul realizat în stil Art Nouveau pentru campania de salvare a Cinematografului OMNIA, autor Alex Petrican, voluntar Petrus Italus Trust

              Ce se întâmplă la Bistrița? Nimic. Bistrița nu există pe harta evenimentelor Art Nouveau. Primăria municipiului nu a organizat nimic. Nu mai vorbim de faptul că la Cinematograful OMNIA lucrurile sunt tot în același stadiu, cu buruienile cât poarta și cu burlane lipsă, adică tot părăsită este clădirea. Mai mult, clădirea fostei Biblioteci Județene, așa cum am arătat în alte articole este ajutată să colapseze, iar poliția locală a dat niște amenzi de ochii lumi numai după ce i-am sesizat noi că e o problemă acolo.

              Singurele vești bune sunt de la Casa Matei Eminescu unde se lucrează la restaurarea clădirii și există o certitudine că va fi salvată această bijuterie din orașul nostru, grație Bibliotecii Județene George Coșbuc și Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.

              Vă dau un exemplu de oraș mic care a găsit cum să își pună în valoare patrimoniul arhitectural. Este vorba despre Reghin, unde s-a organizat o vânătoare de comori pentru pasionați și turiști. De ce sunt importante astfel de acțiuni? Pentru că în acest fel tinerii mai ales află despre istoria orașului, învață să aprecieze clădirile și nu mai au loc vandalisme sau se reduc astfel de comportamente. Când știi că ai în față o clădire frumoasă, istorică, cu un trecut impresionant, poate mai stai pe gânduri dacă să spargi geamurile sau să faci un graffiti pe perete.     

              Uite cum se promovează Reghinul în contextul Zilei Internaționale Art Nouveau:

“La 10 iunie este sărbătorită Ziua Mondială Art Nouveau.

Chiar dacă în orașul nostru nu avem clădiri cu forme Art Nouveau spectaculoase (precum Palatul Culturii de la Târgu Mureș, Complexul Vulturul Negru de la Oradea și Cazinoul din Constanța) pe unele fațade din Reghin putem admira eleganța liniilor și a formelor inspirate din natură, precum floarea soarelui, laleaua, frunze, vrejuri, dar și alte elemente specifice stilului Arta 1900 / Secession / Szecesszió /Art Nouveau.

Pentru a descoperi o parte dintre detaliile acestui stil artistic pe fațadele reghinene ți-am pregătit o vânătoare de comori.

Te trimitem echipat cu instrumente care te vor ajuta la orientare: listă cu indicii, hartă, iar dacă indiciile ți se par dificile am pregătit și un vocabular urban.

Kit-ul îl găsești la Centrul de Informare Turistică din Piața Petru Maior nr. 60 de unde îl poți prelua în zilele 6 – 10 și 14 – 17 iunie, în intervalul orar 10:00 – 13:00.

Poți participa singur sau alături de amicii tăi.

Îți recomandăm să ai la tine un smartphone cu baterie suficientă/aparat foto, curiozitate cât cuprinde, atenție dublată de răbdare și încălțăminte confortabilă.

Sperăm ca la finalul hoinărelii pe străzile Reghinului să devii mai conștient de frumusețea detaliilor care îl compun și să apreciezi mai mult acest oraș.”

Un alt exemplu este la Arad unde se organizează un tur ghidat:

„De Ziua Mondială Art Nouveau, vă invităm la o plimbare de seară, cu explicații desigur, prin Aradul care renaște arhitectural de la o zi la alta.

În jurul anului 1900, orașul se afla în plin avânt economic, dovadă și multitudinea de clădiri care datează din aceeași perioadă. Tot atunci, Europa și lumea în general se afla în febra Art Nouveau-ului.
Pe la noi, în partea asta de lume, îi zice Secession și cei care deja l-ați descoperit știți că este extrem de spectaculos!”

De ce nu se poate organiza la Bistrița un asemenea eveniment? Pentru că prea puțin îi interesează pe cei din administrație, ei lucrează pentru alții nu pentru oraș. Dacă Reghinul este mai activ în acest domeniu al promovării patrimoniului arhitectonic, atunci ce să mai vorbim de Oradea (unde au fost organizate mai multe evenimente, inclusiv un spectacol de operă) sau de Cluj-Napoca, Timișoara și Mureș.

Programul complet al evenimentelor dedicate Zilei Art Nouveau le găsiți aici.

Imagini cu clădirile reprezentative pentru stilul Art Nouveau din Bistrița, vă provoc să faceți singuri o plimbare prin oraș și să le admirați, majoritatea sunt într-o stare de degradare avansată, dar pastrează încă farmecul stilului și epocii.

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Via Transilvanica a câștigat premiul publicului la premiile Europa Nostra cu 27 de mii de voturi, record absolut

Via Transilvanica a câștigat ieri seară premiul publicului la...

Viceprimarul Stan Călin e la serviciu dar de fapt e la chef

Preocupat de problema arborilor care urmează să fie tăiați...

Cum a ajuns justiția din România un sistem piramidal, controlat de o mână de oameni (I)

Articol preluat din presshub.roCum a ajuns justiția din România...

La mulți ani, Google! 25 de ani de căutare!

Google aniversează 25 de ani de la înființare, motorul...