Asociația Autism Europa a primit în donație de la TeraSteel două spații noi de terapie

Date:

Comunicat de presa

Asociația Autism Europa – Centrul de Resurse și Referință în Autism Micul Prinț, organizație non-guvernamentală dedicată sprijinirii copiilor și adulților cu tulburări din spectrul autist și boli asociate, este bucuroasă să anunțe o donație semnificativă din partea companiei  TeraSteel. Această generoasă contribuție constă în furnizarea unor spații noi pentru terapie,  care vor avea un impact semnificativ asupra serviciilor pe care le putem oferi comunității noastre.

”Una din cele mai mari provocări cu care ne confruntăm este menținerea activității la standardele de terapie pentru care suntem recunoscuți. Există mai multe motive pentru care acest lucru se întâmplă: lipsa de fonduri, lipsa de implicare a statului, numărul insuficient de specialiști, lipsa spațiului. Toate acestea conduc la reducerea accesului la servicii psihologice pentru copiii și tinerii cu tulburări din spectrul autist, care sunt puși în situația să aștepte ani întregi până când se eliberează un loc în centrul nostru. De aceea, sprijinul din partea Terasteel, este foarte important,” a declarat drd.psih. Ana Dragu, președintele Asociației Autism Europa Bistrița.

Colaborarea cu firma Terasteel ne permite să continuăm să creștem și să dezvoltăm serviciile noastre, să aducem speranță și sprijin în viețile celor care se confruntă cu provocări de neurodezvoltare semnificative. Împreună, putem face o diferență semnificativă în viețile celor care se bazează pe sprijinul nostru.

“Comunitatea bistrițeană stă la baza succesului nostru în business, deoarece în spatele cifrelor sunt oameni foarte pricepuți care își dedică timp și energie, sunt oameni care iubesc ceea ce fac și totodată iubesc acest oraș. Ne vom implica, de câte ori vom putea, pentru a crește calitatea vieții, în locul în care ne desfașurăm activitatea.” a declarat Cosmin Pătroiu, CEO TeraSteel.

TeraSteel s-a implicat constant în proiecte de responsabilitate socială și sprijinire a cauzelor umanitare. Prin această donație de spații pentru terapie, demonstrează încă o dată că acțiunile concrete stau la baza dezvoltării unei comunități. Ne-am dori ca toți membri comunității noastre să se implice în sprijinirea cauzelor sociale.

Pentru mai multe informații despre activitatea și inițiativele noastre, vă rugăm să ne contactați  pe mail (autism.europa@gmail.com) ,  telefon (0751389403) sau la sediul nostru din  str. Independenței, nr. 79. Mai multe detalii despre noi regasiti accesând link-ul www.centruldeautism.ro

Despre noi:

Asociaţia Autism Europa Bistriţa este o organizaţie non-guvernamentală înfiinţată în anul 2007 de părinţi şi prieteni ai copiiilor cu autism. De la înfiinţare oferim servicii de informare, conştientizare, consiliere şi educare, organizăm cursuri de instruire în beneficiul copiilor cu tulburări din spectrul autist din judeţul Bistriţa-Năsăud, al familiilor acestora, al specialiştilor şi al comunităţii. În prezent,AAE are180 de beneficiari direcţi (copii, tineri, adulți cu tulburări din spectrul autist și familile acestora, peste 3000 de beneficiari indirecţi (cadre didactice, specialiști, autorități publice, comunitate). De asemenea, Asociația continua să se implice în lobby legislativ, activitate în care a stimulat cu succes legislația relevantă în domeniul dizabilității.

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Cârcotașul de serviciu o nouă rubrică pe saptamana.online

Da, e adevărat. Am lansat o nouă rubrică și...

Polițiștii au confiscat 3,5 tone de petarde și artificii din operațiuni ilegale

Aproape 3.500 de kilograme de articole pirotehnice au fost...

ADI DEȘEURI: Ultima campanie gratuită de colectare a deșeurilor voluminoase din acest an

”IMPORTANT!Săptămâna viitoare cetățenii județului Bistrița-Năsăud pot scăpa dedeșeurile voluminoase...

Cablurile hocus-pocus! Cablurile îngropate de RDS ies pe fațada monumentelor istorice!

La Bistrița se lucrează intens chiar dacă suntem deja...