Gloria 2018 BN câștigă în ultimul minut meciul din Ungaria cu Mosonmagyarovar Motherson KC

Data:

Ieri a fost o zi mare pentru handbalul feminin din România pentru că toate trei echipele românești participante în cupele europene au învins în deplasare și au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în faza următoare. Dunărea Brăila a învins pe Podravka Vegeta F din Croația cu 32 la 26 și CSM BUCUREȘTI a câștigat cu 30 la 24 în fața KRIM Mercator Ljubljana. Ultima, în ordine disputării meciurilor Gloria 2018 BN a câștigat cu 32 la 30 meciul împotriva echipei Mosonmagyarovar Motherson KC.

Meciul Gloriei a fost cel mai echilibrat dintre cele trei pe care le-am urmărit ieri în cupele europene și în care echipele românești s-au impus categoric, confirmând astfel valoarea campionatului din România. Gloria a început mai timid meciul din Ungaria și a permis gazdelor să preia conducerea jocului în primele 3 minute, apoi au revenit și fetele lui Pera au mers cap la cap toată repriza, alternând la diferență de un gol prima poziție. Putem spune că echipele s-au tatonat reciproc în prima repriză și niciuna nu s-a impus însă Gloria a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri 14-12.

În actul secund am început foarte bine, am dus meciul gol după gol la o diferență de 5 goluri în minutul 35 când aveam 19 la 14. Apoi, după un Timeout cerut de maghiari am început să pierdem teren, din minutul 35 până în minutul 42 nu am mai marcat ceea ce a dus scorul la un egal 20 la 20. Ambele echipe au mers apoi cap la cap, fără desprinderi, alternând la conducere. În ultimul minut, Varga Emilia de la adversare a făcut două greșeli tehnice, am egalat 30-30 prin Niombla pe un contra-atac, apoi încă o dată tot Niombla dă lovitura pentru 31 la 30, iar în ultimele secunde Laslo punctează de la 7 m și câștigăm cu două goluri diferență. A fost un meci de infarct. De remarcat dinnou experiența lui Niombla care a marcat cu sânge rece și ne-a adus vicotoria.

Inclusiv pe site-ul EHF se scrie că acest meci a fost ca un carusel. Conform revistei EHF: „gazdele nu pot decât să regrete cum s-a desfășurat ultimul minut, când au intrat cu un avans de un gol (30:29), dar când a sunat fluierul final, CS Gloria 2018 BN a sărbătorit o victorie de două goluri (30:32). Rezultatul final lasă șansele larg deschise, echipele se vor întâlni în România săptămâna viitoare pentru a decide cine merge la Graz, precum și cine scrie istoria.”

Au înscris pentru CS Gloria 2018 BN: Cristina Laslo – 8, Bianca Bazaliu – 7, Sonia
Seraficeanu – 5, Gnonsiane Niombla – 4, Nicoleta Dincă – 3, Tamires Morena de
Araujo Frossard – 3, Natalia Nosek – 1, Sayna Mbengue – 1.

Intervențiile portarilor:

Renata de Arruda – 15/38 (39,47%), Anastasija Babovici – 0/1, Iulia Dumanska – 0/5.

Cristina Laslo a fost cel mai bun marcator al meciului cu opt reușite.

De menționat că Laslo figurează pe locul trei în topul EHF la categoria asist-uri, ceea ce ne arată că își face bine treaba în ce privește partea creativă și de conducere a jocului.

De asemenea, portărița De Arruda este pe locul doi în topul portarilor.

La capitolul suporteri echipa Gloriei a stat foarte bine, fiind susținută de președintele Consiliului Județean BN, Emil Radu Moldovan și de Gabriel Lazany, candidatul PSD la Primăria Bistrița. Galeria Peluza Albastră a făcut atmosferă și de această dată, suporterii bistrițeni au scandat tot meciul și au încurajat echipa noastră de suflet în momentele tensionate care nu au fost puține.

sursa foto: Facebook/CS Gloria BN