Fotbal: Meci istoric România-Ucraina 3 la 0

Data:

România a câștigat cu trei la zero primul meci din grupa de la Campionatul European din Germania. România a făcut spectacol în fața Ucrainei și Stanciu a deschis scorul cu un șut de senzație din afara careului care s-a dus la vinclul barelor (minutul 29). Tot el a încercat o lovitura de corner direct pe poartă care a zguduit bara porții în minutul 39. Mingea șutată de Stanciu direct din corner a lovit bara transversală!

Apoi după pauză, în minutul 53 a venit rândul lui Răzvan Marin care a tras puternic de la distanță și a făcut scorul 2 – 0, după ce mingea a fost recuperată în urma unui pressing în apropierea careului advers și o pasă greșită a portarului Lunin.

Stanciu a bătut un corner pe jos până la Man, care cu o schimbare de direcție a pus pe picior greșit apărarea Ucrainei (minutul 57) și a pasat la Draguș care a înscris cu latul din careu. Trei la zero. Cine ar fi crezut? România nu a mai câștigat la Campionatul European de 24 de ani.

România a preluat comanda jocului după primul gol și a avut cele mai multe ocazii în timp ce Ucraina a avut posesia dar nu a tras pe poartă decât în minutul 77, când Niță a apărat excelent.

ROMÂNIA – UCRAINA 3-0

Au marcat: Stanciu (29), R. Marin (53), Drăguș (57)

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin (4. Rus, 75), 21. Stanciu-cpt. (24. Racovițan, 87) – 20. Man (10. Hagi, 62), 19. Drăguș (9. Pușcaș, 75), 17. Fl. Coman (13. Mihăilă, 62). Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 14. Olaru, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 25. Bîrligea, 26. Șut

UCRAINA: 23. Lunin – 2. Konoplia (24. Tymchyk, 72), 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt. (18. Brazhko, 62), 19. Shaparenko (9. Yaremchuk, 62) – 15. Tsygankov (7. Yarmolenko, 62), 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk. Selecționer: Serhiy Rebrov

Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 8. Malinovskyi, 16. Mykolenko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Țările de Jos). Asistenți VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos), Jerome Brisard (Franța).