Victorie cu Gloria Buzău. Urmează CSM București?

Data:

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat 31 – 29 (17-15) în fața formației SCM Gloria Buzău ieri pe TeraPlast Arena, în etapa a 2-a a Ligii Florilor la handbal feminin.

Echipa gazdă a început greu partida și a trebuit să recupereze după ce Gloria Buzău a luat un avans și de patru goluri în primele 15 minute. Buzăul a condus cu 4 la 1 și cu 6 la 2 în prima parte a reprizei, fapt ce l-a făcut pe Florentin Pera să ceară primul time out foarte devreme în meci, chiar în minutul patru la scorul de 4 la 1. De altfel, antrenorul Gloriei Bistrița s-a declarat nemulțumit de prestația apărării și la conferința de presă de după meci, unde a spus că am luat prea multe goluri ușoare.

Fetele lui Pera au reușit să egaleze abia în minutul 15 la scorul de 8 la 8 și de acolo au preluat conducerea în meci, cu o revenire însă a Gloriei Buzău spre finalul celei de a doua reprize când Ana – Maria Măzăreanu a avut mai multe intervenții reușite în fața atacantelor Bistriței (9/24). Ceea ce a adus Buzăul iar în meci cu un minut înainte de final la scorul de 30 la 29. S-a văzut ambiția cu care au intrat și au jucat fostele jucătoare ale Gloriei 2018 BN, atât Ylina, Buzoianu (Moroianu) cât și Măzăreanu. De altfel, Măzăreanu a declarat că are amintiri frumoase de la Bistrița. Niombla a condus ultimul atac al Gloriei 2018 BN și a înscris ducând scorul final la 31 la 29.

Delgado Pinto a ieșit accidentată după o coliziune cu Ylina, acuzând dureri la o mână unde a mai avut o fractură în trecut. Sperăm să nu fie o accidentare gravă, a declarat Florentin Pera.

Pentru Gloria 2018 BN au marcat: Valeria Kirdiasheva – 6, Delgado Pinto – 5, Sonia Seraficeanu – 4, Seynabou Rodriguez – 3, Iaroslava Burlacenko – 3, Bianca Bazaliu – 2, Gnonsiane Niombla – 2, Dagmara Nocun – 2, Greta Kacsor – 2, Tamires de Araujo – 1, Asuka Fujita – 1.

Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 10/34, Ivana Kapitanovici – 1/6.

Următorul meci este cel mai important din această serie și este vorba de confruntarea în Liga Campionilor de sâmbătă, 7 septembrie, cu CSM BUCUREȘTI, când toată Bistrița speră să asiste la o victorie în fața bucureștencelor. Inclusiv antrenorul Florentin Pera susține că este posibilă o victorie în fața CSM București în anumite condiții, dar nu așa cum am jucat până acum, în primele două etape din Liga Florilor, pentru că dacă pierzi începutul de meci nu mai reușești să recuperezi atunci când joci cu echipele mari.