Handbal feminin: România a pierdut amicalul cu Ungaria, scor 37-28

Data:

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă sâmbătă, la Tatabánya, scor 37-28 (17-13), de reprezentativa Ungariei, în al doilea meci amical disputat în deplasare.

Partida nu a fost transmisă de niciun post TV din România, dar a putut fi vizionată pe postul maghiar M4Sport.

Dacă prima repriză a fost una echilibrată, în partea a doua, mai ales pe finalul meciului, scorul a luat proporții în favoarea unguroaicelor. Florentin Pera a încercat mai multe formule de joc pe parcursul partidei, dar greșelile din atac și din apărare și-au spus cuvântul. În repriza a doua, până în minutul 38, România a recuperat 5 goluri și a egalat la 19, însă echipa noastră a suferit la omogenitate, s-au greșit multe pase și a fost surprinsă pe contraatac. De la Gloria 2018 BN au jucat la România, Bianca Bazaliu, Eva Kerekes și Yaroslava Burlacenco, iar la echipa Ungariei a jucat Greta Kacsor, care a făcut un meci foarte bun.

Cele două reprezentative au mai disputat un meci test, joi, însă fără spectatori şi foaie oficială de joc.

„Am făcut un meci bun, mai ales în primele 45 de minute. Sunt fericit că jucătoarele mele nu au renunțat și au luptat. Cât ne-au ținut puterile am stat chiar în spatele Ungariei. Meciul de joi, în care am pierdut doar la două goluri, a lăsat urme”, a spus Florentin Pera, potrivit Nemzeti Sport.

”Am rămas calmi când România a recuperat deficitul de 5 goluri și ne-a egalat, iar finalul a fost unul pe placul nostru. Chiar dacă a fost un meci de pregătire, rezultatul contează mereu pentru echipa națională” a declarat Vladimir Golovin, selecționerul Ungariei.

Ambele echipe sunt calificate la turneul final al Campionatului European din acest an. Ungaria va juca în grupa A, cu Turcia, Macedonia şi Suedia, iar tricolorele vor evolua în grupa B, după programul România – Cehia (29 noiembrie, ora 19.00), Muntenegru – România (1 decembrie, 19.00) şi Serbia – România (3 decembrie, 19.00). Primele două clasate în fiecare grupă preliminară se vor califica în grupele principale.

Naționala de handbal feminin a României a intrat într-o etapă de reconstrucție după ce mai multe jucătoare importante și cu experiență foarte mare au decis să se retragă. Va fi primul Campionat European fără Cristina Neagu în lot, golgeterul all-time al competiţiei (303 goluri). Dar, naționala nu va mai beneficia nici de contribuțiile unor jucătoare precum Crina Pintea, Laura Pristăvița, Nicoleta Dincă.

Antrenorul naționalei, Florentin Pera a anunțat că pentru meciurile amicale cu Ungaria a convocat la lot mai multe jucătoare în legătură cu care vrea să se edifice.