Scriu acest articol pentru a clarifica un singur lucru: un vot popular nu este neapărat un vot pentru cetățeni și vă explic mai jos de ce și cum.
Zilele acestea am văzut unii consileri locali bătând toba pe internet cum îi doare pe ei interesul cetățenilor și că au votat împotriva creșterii tarifelor la salubritate. Un ”demers civic” al aleșilor locali care se gândesc la dragii lor cetățeni să nu le fie prea greu să suporte taxa de salubritate.
Aceasta este o demagogie pură.
Un politicianism ieftin, cum am văzut numai în piesele lui Caragiale, de mă apucă râsu – plânsu.
De fapt, onorabililor, vi se pregătește ceva, dar nu știți voi ce!
Tarifele la salubritate vor crește oricum, chiar dacă nu acum (încă se votează până azi la ora 16,00) ! Tarifele urmează să crească și votul anunțat cu atâta emfază de mai marii consilieri locali este de fapt numai praf în ochi și un teatru ieftin demn de vremurile apuse, când oamenii erau mai proști și credeau orice, sau pe când singura gazetă de partid trâmbița toate știrile.
Astăzi însă, cum avem o mare diversitate de publicații puteți observa cine vă spune adevărul despre ce s-a votat de fapt și ce se intenționează în realitate. Una se votează și se trâmbițează pe goarna presei libere și alta e de fapt mașinațiunea politică de gestiune a gunoiului.
Gunoiul, stimabililor, dacă nu știați, când stă prea mult începe să pută. Și aici, tot așa, o să înceapă să pută și politicienii curajoși astăzi se vor îndupleca și vor crește tarifele mai exact în decembrie, ca să intre la plată din ianuarie anul viitor.
Pentru cei care au urechi de auzit să audă și cei care au ochi de citit să citească!
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


