Metz Handball a învins Gloria 2018 BN la două goluri diferență

Data:

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a fost învinsă de, mult mai galonata formaţie franceză, Metz Handball cu scorul de 28-26 (15-14), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, deși la începutul partidei părea că este pe cale să producă o nouă surpriză.

Gloria, care a debutat în EHF Champions League cu o victorie acasă cu CSM Bucureşti, a început prima repriză curajos și a condus cu 6-4, 7-5, 8-6, jocul fiind unul echilibrat cu succesiunea echipelor la conducerea jocului la un gol sau două diferență, însă fără vreo desprindere de adversar. La pauză Metz avea un avans minim pe tabelă, 15-14.

În repriza secundă, echipa antrenată de Florentin Pera a condus cu 21-20 şi 22-21, dar pe fondul unei serii de cinci goluri înscrise de vedeta lor Chloe Valentini s-a ajuns la un 27 la 22, care a decis soarta partidei. Mai mult, în partea a doua, Camille Depuiset, care a intrat în poartă, a reușit 8 intervenţii (40%), în timp ce la Gloria portărița Arruda nu au mai avut aceleași intervenții din prima repriză, a fost schimbată cu Kapitanovici, însă diferența a fost totuși prea mare și greu de recuperat. Florentin Pera a primit o suspendare de două minute și am avut două jucătoare în minus pe final de meci.

Meciul a fost decis de apărarea mai bună a franțuzoaicelor, dar și de experiența în această competiție, pentru că au gestionat mai bine finalul de meci.

Cea mai bună marcatoare a Gloriei a fost Danila Patricia So Delgado Pinto, cu 8 goluri, fiind desemnată și marcatoarea meciului. Apoi, trebuie remarcată și evoluția bună a Soniei Seraficeanu care a reuşit 6 goluri reducând din diferența. Valeria Kirdiaşeva a punctat 100% de la 7 m cu 4 goluri (3 din 7 m). Au mai marcat: Iaroslava Burlacenko 2, Dagmara Nocun 2, Tamires Morena De Araujo Frossard 1, Asuka Fujita 1, Gnonsiane Niombla 1, Seynabou Mbengue Rodriguez 1.

Renata Lais De Arruda a avut 8 intervenţii (29,63%), iar Ivana Kapitanovic 4 (36,36%).

Pentru gazde au înscris Chloe Valentini 8 goluri, Sarah Bouktit 6, Petra Vamos 5, Allison Pineau 3, Anne Mette Hansen 2, Laura Flippes 1, Lucie Granier 1, Lena Grandveau 1, Djazz Chambertin 1.

Camille Depuiset a încheiat cu 8 intervenţii (40%), iar Zsofi Szemerey a avut 7 (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de Maike Merz şi Tanja Kuttler, ambele din Germania, iar delegat EHF a fost turcul Ayberk Dilmen.

Sâmbătă au avut loc alte două meciuri din grupă, FTC-Rail Cargo Hungaria – Podravka Vegeta Koprivnica 33-24 şi Krim Mercator Ljubljana – Nykobing Falster Handbold 35-25. Duminică va avea loc meciul CSM Bucureşti – Storhamar Handball Elite.

În etapa a treia, Gloria va juca acasă cu Krim Mercator Ljubljana, pe 21 septembrie.