Gloria 2018 BN învinge la scor pe HC Zalău, Tadici face show

Data:

Asăzi de la 17,30 s-a dat startul în Liga Florilor cu partida dintre CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud și HC Zalău, un adversar cunoscut drept arțăgos, chiar dacă loturile avute la dispoziție de Florentin Pera şi Gheorghe Tadici sunt de valori diferite.

Zalăul a început foarte bine partida, reuşind să se desprindă la 0-3 în primele 5 minute. Gloria pare că nu s-a încălzit destul și a fost condusă pe tabelă până în minutul 19, când preia conducerea pentru prima dată la scorul de 7-6, printr-un gol marcat de Fujita în urma unui contra-atac.

Antrenorul din Zalău, Gheorghe Tadici a făcut iar spectacol pe margine și le-a admonestat pe fete dar și pe arbitrii, despre care a spus la conferința de presă că nu s-au ridicat la înălțimea jocului și că abia au câteva jocuri în picioare, fapt pentru care nu îi acuză de rea credință și îi înțelege. Tadici a luat și galben după ce a profitat de un Timeout și a intrat pe teren să le ceară socoteală arbitrilor.

Gloria a preluat încet conducerea partidei și s-a remarcat prin golurile lui Niombla, Kirdiasheva și Fujita, care au fost constante în joc.

Prima repriză se termină cu scorul de 13-10.

La reluarea jocului, Pera face câteva schimbări în primul 7, intră Kapitanovici în poartă și primește minute Delgado sau Burlachenko.

Arbitrii A.Avadani(BC) și R.Popovici(BC) au luat mai multe decizii contestate de ambele tabere și era cât pe ce să scape meciul din mână după ce au greșit în mai multe rânduri și au generat tensiuni între jucătoare, după câteva forțări în atac ale Zalăului. Jocul a fost destul de tensionat, un meci de luptă după cum a confirmat la conferința de presă jucătoarea Gloriei, Sonia Seraficeanu.

Fetel lui Tadici s-au zbătut mult, au fost arțăgoase și au depășit chiar limita sportivă uneori. Zalăul a dat ceva semne de revenire când două handbaliste ale Gloriei au fost eliminate, la scurt timp, și se apropie la două goluri (19-17), min.45.

Scor final, 28-20 , Gloria are un debut cu victorie în noul sezon intern, dar așa cum a precizat și Florentin Pera la conferința de presă, scorul nu reflectă întru-totul realitatea, pentru că pe final Gloria a marcat lejer mai multe goluri. Zalăul s-a ținut bine și a făcut un meci reușit în încercarea de a încurca Gloria, pentru care urmează meciurile de Champions League, unde nu va avea parte de astfel de adversari.

Antrenorul Gheorghe Tadici lansează câteva critici dure la adresa Federației Române de Handbal mai ales în legătură cu centrele de pregătire, cu situația profesorilor, dar și în privința jucătoarelor străine. Tadici spune că ”scorafa e moartă în coteț” și scroafa e handbalul românesc, din păcate ne ducem numai în jos nici măcar nu stagnăm.