Gloria 2018 BN pierde cu CSM București, 33-30, după ce a condus mare parte din meci

Data:

Gloria pierde în fața CSM BUCUREȘTI la scorul de 33 la 30, în prima confruntare din Liga Florilor dintre cele două echipe aflate pe primele locuri din campionat.

A fost un adevărat derby în care cele două echipe și-au respectat blazonul și ne-au purtat într-un carusel. De la extaz la agonie și de la agonie la extaz, așa am trăit cel puțin eu meciul acesta. Partida a fost foarte spectaculoasă și Gloria a început în forță, a condus până în minutul 10 la 7-7, însă CSM a reușit să preia conducerea și a avut o serie de 5 goluri consecutive, care au dus-o la 12-7. Apoi a fost rândul Gloriei să prindă o perioadă bună și să intre la pauză cu un avantaj de două goluri 16-18.

În partea a doua a fost rândul Gloriei să preia conducerea jocului și din minutul 25 până în partea a doua a celei de-a doua reprize am fost la cârma jocului (min 50).

Finalul le-a aparținut celor de la CSM ajutate și de greșelile individuale ale bistrițencelor. Au ratat mult Kirdiasheva, Delgado, Laslo și Dincă. În partea a doua am reuști să marcăm numai 12 goluri. Nici arbitrajul parcă nu a fost echilibrat, iar Gloria a jucat a doua repriză mai mult cu un om în minus.

Poarta nu ne-a mai ajutat așa de mult ca în alte jocuri, deși Kapitanovici (6/19) a fost mai în formă astăzi decât Arruda (6/26). Apărarea a avut de suferit în anumite momente și asta s-a văzut direct pe tabelă.

E bine că au revenit în echipă Laslo și Dincă, dar mai au de lucru să ajungă la forma inițială.

Nu cred că Florentin Pera putea să facă mai mult, a simțit și el că arbitrele au dat mai mult de 5% gazdelor și le-a spus câte ceva la final.

Pentru cunoscători atașăm statisticile oficiale.