Polițiștii Biroului Siguranță Școlară desfășoară constant acțiuni pentru siguranța elevilor, astfel că, la data de 11 aprilie a.c., în intervalul09.00-12.00, au organizat și desfăşurat acţiuni pentru prevenirea absenteismului şcolar, a faptelor săvârșite cu violență, a consumului de tutun, precum și pentru prevenirea traficului și consumului ilicit de droguri.
Verificările au fost desfășurate în municipiul Bistrița, fiind vizate zonele din proximitatea școlii, dar și localuri publice, fiind depistați 11 elevi care absentau de la cursuri. Polițiștii le-au explicat riscurile și consecințele asociate absenteismului școlar. Cu privire la cele constatate, polițiștii au transmis informări către școlile unde elevii depistați învață.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


