La data de 20 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat acțiuni de control la agenți economici și persoane fizice din județul Bistrița-Năsăud, care derulează activități comerciale.
Verificările au vizat respectarea prevederilor O.U.G. nr. 28/1999, referitoare la obligativitatea utilizării aparatelor de marcat electronice fiscale, precum și monitorizarea transporturilor de bunuri cu risc fiscal ridicat pe teritoriul național.
În cadrul acestor activități au fost controlate 29 de societăți comerciale, fiind aplicate 17 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 46.000 de lei, pentru nereguli privind respectarea legislației menționate. De asemenea, polițiștii au dispus confiscarea sumei de 1.302,89 lei.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


