Garda de mediu a indentificat deversări fecaloide în apa lacului Colibița

Data:

În urma controlului efectuat de către comisari din cadrul Gărzii de Mediu, GNM, Comisariatul Județean BN, în comuna Bistrița Bârgăului, localitatea Colibița, s-a constatat că un agent economic a deversat ape uzate fecaloid menajere direct în lacul de acumulare Colibița.

Pentru această faptă a fost sancționat potrivit legislației în vigoare cu amendă în cuantum de 30 000 de lei, potrivit unui comunicat de presă.

Operatorului economic i-a fost stabilită măsura de interzicere a deversării de ape uzate, în ape de suprafață, lacuri, acestea trebuind să fie vidanjate de către o societate autorizată în acest sens .

Precizăm că apa din lacul Colibița este principala sursă de alimentare cu apă potabilă a municipiului Bistrița.

Poziția oficială Garantat Colibița

Grupul Garantat Colibița se dezice public și ferm de orice activitate care aduce prejudicii mediului și imaginii stațiunii Colibița.

Condamnăm cu maximă seriozitate comportamentele iresponsabile, precum deversarea de ape uzate sau reziduuri în lacul de acumulare Colibița, fapte care afectează ecosistemul, sănătatea publică și reputația destinației noastre.

Asigurăm publicul și autoritățile că niciunul dintre restaurantele și niciuna dintre structurile turistice care fac parte din Garantat Colibița nu sunt implicate în astfel de practici, Hotel Roser Hause, Villa Galleria, Hotel Panoramic, Pensiunea Laur, Pensiunea Encian, Casa Mariteo, Colibita Veche, Villa Franceză, Pensiunea Izvorul Zânelor, Pensiunea Aqualina, Pensiunea Poarta Calimanilor, Pensiunea Lac Colibița, Montana Resort &SPA, desfășoară activități de alimentatie publică si servicii de cazare, in Stațiunea Colibița, unele in zona limitrofă lacului. Cei mai sus mentionati sunt printre cei mai vehemenți militanți impotriva acestor situații grave.

Grupul nostru reunește exclusiv investitori și operatori dedicați turismului responsabil, curat și sustenabil.

Susținem și solicităm instituțiilor abilitate să continue controalele riguroase și să aplice sancțiuni exemplare celor care încalcă legea și principiile de protecție a mediului.

Colibița este un loc cu un potențial turistic excepțional, iar protejarea lacului și a naturii înconjurătoare este o prioritate absolută pentru noi.

Ne dorim o destinație curată, sigură și respectată, pe care să o transmitem generațiilor viitoare.

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Percheziții la contrabandiștii de țigări

Percheziții în Bistrița-Năsăud într-un dosar de contrabandă cu țigarete....

Primarul Gabriel Lazany pune ordine în oraș

NU NE PLACE!, scrie primarul municipiului Bistrița despre chioșcurile...

Firmele foștilor SRI-iști obțin cele mai mari subvenții de la ANOFM

Cine sunt firmele care obțin cele mai mari subvenții...

Din neamul Cărbunarilor

Articol scris de Crin-Triandafil TheodorescuȘI Ea, deodată, trântind...