Video: Andrei Chelba din Prahova a câștigat Marele Premiu al Festivalului „Valeria Peter Predescu” de la Bistrița

Data:

Andrei Chelba din Prahova a câștigat Marele Premiu al Festivalului „Valeria Peter Predescu” de la Bistrița

Tânărul interpret Andrei Chelba, reprezentant al județului Prahova, este marele câștigător al ediției a XIV-a a Festivalului-Concurs Național de Interpretare a Cântecului Popular Românesc „Valeria Peter Predescu”, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate tinerilor interpreți de folclor din România. Trofeul festivalului a fost acordat în urma galei desfășurate la Centrul Cultural „Dacia” din Bistrița, după două seri de concurs și recitaluri care au adus pe scenă 22 de concurenți din întreaga țară.

Juriul competiției a apreciat autenticitatea interpretării, calitatea vocală și fidelitatea față de repertoriul tradițional românesc, iar prestația lui Andrei Chelba a reușit să se distingă într-o competiție considerată una dintre cele mai puternice din ultimii ani. Pe lângă Marele Premiu și Trofeul festivalului, artistul din Prahova a primit și Premiul Fundației Culturale „Valeria Peter Predescu”, distincție acordată de familia regretatei artiste.

Așa cum am spus când am urcat mai devreme pe scenă luând premiul special Valerian Peter Predescu, o să-l spun din nou. La vârsta de 12 ani, mi-am dorit să ajung aici la festival, la Bistrița. Printre visele mele, a fost acest trofeu.

Andrei Chelba: ”Un trofeu pe care l-am dorit de când am fost mic, pentru care am muncit. Dar asta se datorează doar bunului Dumnezeu, părinților mei, care niciodată nu mi-au spus nu, și-au fost mereu lângă mine, doamnei mele profesoare de canto Ramona Urjan, care sunt siguri că se uită la noi acum prin transmisiune live, dar noi nu puteam lua premiile dacă nu eram jurizați de oameni de specialitate. Oameni care știu ce înseamnă cu adevărat folclorul. Iar eu vă mulțumesc, stimați domni și doamne, pentru că mi-ați oferit această încredere și mi-ați oferit Marele Premiu al Festivalului Valeria Peter Predescu. Vă mulțumesc din suflet!”

Video (sursa Centrul Județean pentru Cultură BN):

YouTube player

Festivalul de la Bistrița poartă numele uneia dintre cele mai iubite interprete de muzică populară din Transilvania, Valeria Peter Predescu, iar competiția a devenit în timp o rampă importantă de lansare pentru noile generații de soliști de folclor. Ediția din acest an a fost acompaniată de Orchestra Profesionistă „Dor Românesc”, dirijată de Emilian Coruți, iar juriul a fost prezidat de Valentin Marin, manager al Radio România Antena Satelor.

Managerul Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, Alexandru Pugna, a subliniat că festivalul continuă să fie un reper pentru păstrarea și promovarea folclorului autentic românesc, evidențiind nivelul ridicat al concurenților și susținerea constantă a publicului bistrițean. Juriul format din profesioniști ai domeniului a avut dificultăți în acordarea premiilor și a deliberat până târziu în noapte, aproape de ora unu.

Valentin Marin: „Ce mi-a plăcut mie la Cristina (n.n. Bugnar, care a prezentat concursul), și am remarcat de fiecare dată ieri, când a prezentat un cântec, cântat de concurenți, dar al Valeriei, a zis «artista Valeria Peter Predescu». Și mare dreptate avea. Pentru că, să știți de la mine, nu toți interpreții sunt artiști. Știu că am să supăr pe unii dintre ei. Nu sunt toți artiști. Da, sunt foarte mulți interpreți care au talent. Și au poate și felul lor de a convinge un anumit public. Dar a fi artist înseamnă cu totul altceva. Nu doar talentul, harul. Înseamnă să te dai pe tine celorlalți. A fi artist implică o jertfă. Înseamnă esență. A fi artist înseamnă să fii model. Artiștii sunt nemuritori, să știți.”

Juriul a fost compus din Valentin Marin, manager  Radio România Antena Satelor, Ileana Vieru şi Violeta Ianculescu, Alexandru Pugna – manager Centrul Judeţean pentru Cultură, Nicu Predescu, prof. Ioan Lazăr, scriitor Menuţ Maximinian, prof. Cristina Bălan, prof. Lazăr Ometiţă.

Podiumul concursului a fost completat de Vasile Raul Balogh din județul Mureș, laureat al Premiului I, Cristian Moldovan din Bistrița-Năsăud, care a obținut Premiul II, și Maria Victoria Petrenciuc din Maramureș, recompensată cu Premiul III. Publicul și-a desemnat favorita prin Premiul de Popularitate, acordat interpretei Mihaela Cătană din județul Neamț.

Alte premii speciale: Premiul Special a fost primit de Lavinia Jitaru -Suceava, Maria Șaptebani – Timiș, Petronela Popa -Suceava, Premiul de popularitate (acordat prin votul publicului) – Mihaela Cătană – Neamț, Premiul Fundației Culturale „Valeria Peter Predescu” decis de familia artistei –  Andrei Chelba -Prahova, Premiul Special al Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud Marius Cătună/ Bistrița-Năsăud, Nina Țîrlea /Sălaj și Cezara Borcea /Sibiu, iar Premiul Presei Culturale – Cristina Grib – Republica Moldova. 

Gala laureaților a fost completată de recitaluri susținute de nume cunoscute ale folclorului românesc, printre care Maria Dragomiroiu, Cornelia Ardelean Archiudean și Petre Petruse, alături de câștigători ai edițiilor anterioare ale festivalului.

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Asfalt Tango: Ioan Turc a asfaltat o stradă înainte ca terenul să intre legal în domeniul public

Curtea de Conturi confirmă: Primăria Bistrița a asfaltat un...

Bogdan Ivan, ales președinte al PSD Bistrița-Năsăud

Schimb de generație la vârful celei mai puternice organizații...

Încă trei consilieri locali din Bistrița au depus raportul

Dupa ce am scris în saptamana.online că o mare...

Percheziții la contrabandiștii de țigări

Percheziții în Bistrița-Năsăud într-un dosar de contrabandă cu țigarete....