Gloria 2018 BN câștigă la limită cu CSM Tg. Jiu în Cupa României. Un oficial de la Tg. Jiu a intrat pe teren și a sărit la arbitru

Data:

CSM Tg. Jiu, această nucă tare pentru Gloria, i-a dat de furcă și lui Florentin Pera. CS Gloria 2018 a câștigat la limită cu un gol diferență și s-a impus greu abia în ultimul minut. Am trăit un meci la limită mai ales în partea secundă când echipele au mers cap la cap până în ultimul minut. Gloria s-a impus și e calificată în Final Four-ul Cupei României.

La pauză conduceam 15-13 și am intrat cu avantaj de două puncte. În repriza a doua CSM Tg. Jiu a revenit și a egalat de mai multe ori, însă nu a reușit să se desprindă. Gloria a condus aproape toată repriza a doua însă numai la un gol sau două diferență, ceea ce le-a dat speranțe oltencelor. Au revenit în repetate rânduri și au reușit să egaleze. Pe final, cu două suspendări în tabăra adevresă, Gloria s-a impus la un gol 27-26 și s-a calificat în etapa următoare.

Pe fondul neputinței, gazdele au acuzat arbitrajul și au făcut un circ ieftin cum nu am mai văzut nici în Cupa României și nici în Liga Florilor. Spre exemplu la un moment dat Dan Ilieș un oficial al clubului gorjean a intrat efectiv pe teren să-i ceară explicații arbitrului. La ieșirea de pe teren Ilieș dă peste jucătoarea Gloriei, Rodriguez Mbengue, pe care o busculează și apoi o atinge.

Vedeți în video mai jos.

Vedeți ce afirmații face acest oficial cu o zi înainte de meci și cum încearcă să inducă în eroare publicul instigând de fapt.

Astfel de acțiuni de intimidare au avut și alți oficiali, aspecte sesizate chiar de comentatori. Inclusiv antrenorul Andreieș a pătruns în teren în mai multe rânduri, fiind oprită chiar o fază din cauza protestelor acestuia. Din păcate nici arbitrii și nici observatorul nu au luat măsuri și antrenorul gorjencelor nu a fost sancționat. Mă întreb totuși unde erau forțele de ordine care trebuiau să intervină când a intrat pe teren acel personaj Ilieș Dan?

Pentru Gloria 2018 BN au marcat: Cristina Laslo – 6, Sonia Seraficeanu – 6, Tamires Morena de Araujo Frossard – 5, Sayna Mbengue Rodriguez – 3, Bianca Bazaliu – 2, Laura Pristăvița – 2, Paula Posavec – 2, Gnonsiane Niombla – 1.