FOTBAL: CS Gloria 2018 BN a încheiat la egalitate primul meci din barajul de promovare

Data:

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a încheiat la egalitate, scor final 2-2, primul meci din dubla barajului de promovare în Liga a II-a, în compania formației Unirea Ungheni.

Stadionul din parcul mare a devenit neîncăpător ca în vremurile bune ale Gloriei și Bistrița a respirat fotbal iar sâmbătă deși au fost încă alte două evenimente în oraș în același timp. Suporterii s-au ridicat la înălțimea așteptărilor venind să suțină echipa în număr foarte mare, de ordinul miilor.
La pauză, Gloria a condus cu scorul de 1-0, grație golului marcat de James Amasihohu, în minutul 21, dar au mai fost ocazii care puteau să majoreze avantajul în favoarea Gloriei.

Cei de la Unirea Ungheni nu s-au lăsat și au egalat după pauză în minutul 60, prin Astafei. Gloria a replicat și ea foarte repede, iar cinci minute mai târziu, Carl Davordzie ne-a adus din nou în superioritate. În ultimele 20 de minute, echipa a jucat în inferioritate numerică, după ce Dat a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Din păcate, în prelungiri, același Astafei a marcat în poarta Gloriei, partida terminându-se 2-2.
Jocul retur este programat miercuri, 5 iunie, de la ora 17:30 și va fi meciul decisiv pentru promovare. Clubul Gloria a anunțat că asigură transport gratuit pentru suporterii care vor să meargă la meciul de la Ungheni.

La Gloria 2018 Bistrița Năsăud au jucat: Mociu – Uțiu, R. Bălan (cpt.), L. Popa, Gallo – Dat, P. Chiorean, Vl. Mihalcea – Vas. Mihai, Amasihohu, Davordzie
Rezerve: Bg. Moga – Trifan, Fl. Bălan, Seb. Itu, Râpan, Sucitu, Em. Zaharia, Hasnăș, Banyoi
Antrenor: Adrian Falub

sursa foto: Gloria 2018 BN/Facebook