Gloria 2018 BN câștigă prima medalie: Argint în Supercupa României!

Data:

Gloria 2018 BN a jucat azi de la ora 17,30 finala Supercupei României în compania CSM București. A fost un meci foarte disputat cu un început foarte bun pentru echipa bistrițeană care a fost la cârma meciului în primele 12 minute. CSM București a preluat conducerea scorului abia în minutul 12 când scorul era 6 la 5. S-a mers apoi într-un echilibru aproape perfect, cu multe goluri dar și cu intervenții spectaculoase ale portarilor.

Prima repriză s-a încheiat cu o aeriană spectaculoasă a lui Neagu și un gol fabulos, CSM București a trecut în avantaj de un gol 14-13.

În partea a doua apărarea noastră nu le-a mai ținut piept cu brio lui Neagu, Omorege, Pintea et comp.. Dacă în prima parte Gloria a fost foarte exactă în apărare, în repriza secundă nu am mai reușit să facem un joc la fel de bun în apărare. Cu toate acestea Gloria s-a ținut aproape și a hărțuit CSM – ul pe tot parcursul reprizei, până la final. Portarul CSM București a făcut un meci excepțional și putem spune că le-a câștigat finala cu nu mai puțin de 15 intervenții reușite. Aceste parade au făcut astăzi diferența între cele două echipe.

CSM București a câștigat finala cu scorul de 28 la 27.

Chiar dacă am pierdut disputa pentru trofeu în fața celor de la CSM BUCUREȘTI, echipa lui Florentin Pera a arătat bine în teren, rusoaica Valeriia KIRDIASHEVA s-a adaptat bine la jocul echipei a gestionat eficient atacul și a marcat 5 goluri, din care două de la 7 m. Delgado a făcut spectacol, cu pătrunderi frumoase și goluri neașteptate, la fel și Mbengue Rodriguez, pe care o știm deja pentru loviturile sale puternice.

Gloria 2018 BN s-a luptat de la egal la egal cu campioana României și i-a arătat că este puternică. Chiar dacă meciul acesta s-a terminat în favoarea lor, războiul abia stă să înceapă.

Gloria 2018 BN a primit medaliile de argint pentru locul II în Supercupa României și Delagado Pinto a primit trofeul pentru cea mai bună jucătoare a meciului.