Cum prezintă EHF meciul cu Metz?

Data:

Reprezentanții EHF laudă evoluția Gloriei 2018 BN la meciul din deplasare de la Metz, chiar dacă a fost o înfrângere pentru echipa noastră.

”Debutantele sezonului au fost aproape de a face încă o senzație, dar experiența lui Metz a prevalat până la urmă”, așa începe prezentarea partidei pe site-ul oficial al EHF, făcându-se referire la faptul că după surpriza victoriei cu CSM București din prima etapă, echipa Gloriei a pus probleme serioase celor de la Metz.

”Cu performanțe bune ale portarului de ambele părți, Metz și Gloria s-au blocat reciproc cea mai mare parte a jocului cu avantaje ocazionale înguste. Cu toate acestea, Gloria i-a datorat totul Danilei So Delgado care a marcat aproape jumătate din golurile Gloriei în prima repriză. Momentul de cotitură a avut loc cu 15 minute înainte de final, când Chloé Valentini a devenit punctul de sprijin al lui Metz. Cele cinci goluri ale ei, în cinci minute, au fost esențiale, deoarece echipa franceză a luat un avans la 27:22, chiar dacă Gloria nu a șovăit niciodată și a luptat până la final”, notează site-ul oficial EHF.

Ce au declarat jucătoarele?

”Întotdeauna e bine să câștigi și să te întorci aici. Nu totul a fost perfect, dar am făcut tot posibilul și trebuie să continuăm.”