Gloria 2018 BN a făcut un egal mare cu Neptunes Nantes, locul trei din Franța. Renata Lais de Arruda felicitată și de adversare

Data:

CS Gloria 2018 BN a avut un meci dificil cu echipa de pe locul întâi din grupa C în cupele EHF respectiv Neptunes Nantes, o echipă care este pe locul trei în Franța și care a demonstrat azi că știe să lupte până în ultimul minut. Gloria 2018 BN și-a făcut singură jocul mai greu decât era, după ce în prima repriză portarul Renata Lais de Arruda a făcut minuni în poarta Gloriei. Jocul echipei din Bistrița în a doua parte a fost mult mai slab și franțuzoaicele de la Neptunes Nantes nu s-au lăsat mai prejos și au recuperat punct cu punct diferența care la un moment dat a fost și de 5 goluri (scorul a fost 7-2  sau 10-5). Prima repriză am încheiat-o în avantaj 11-9, însă acesta a fost recuperat repede după pauză. Florentin Pera a fost nevoit să ceară time-out imediat după pauză când franțuzoaicele au egalat la 11.

Jocul Gloriei de azi a fost ca un carusel pe care ne-a dus și pe noi toți cei 3 mii de suporteri din sală și încă alți mulți bistrițeni de la televizor. Am reușit cumva să ajungem în minutul 52 la un nesperat 18-15, după ce ambele echipe s-au întrecut o vreme în ratări. Apoi, ca la un semn, am pierdut din avantaj și nu am mai reușit să revenim. Pe final, în ultimul minut puteam chiar să pierdem meciul, mai ales dacă se acorda un 7 m cerut insistent de franțuzoaice dar pe care arbitrii din Bosnia nu l-au văzut. Meciul s-a terminat egal 19 – 19, iar Florentin Pera a spus la conferința de presă că este un egal echitabil.

Portărița noastră Renata Lais de Arruda a făcut meciul Gloriei 2018 în foarte bună măsură și trebuie să-i mulțumim pentru acest punct important în economia grupei C. Mai trebuie spus că de cinci meciuri încoace Gloria are portarul cel mai bun jucător, ceea ce nu e chiar o veste bună nici pentru antrenorul Florentin Pera și nici pentru echipă.

La conferința de presă, antrenoarea Helle Thomsen a ținut să evidențieze faptul că scorul a fost inflențat de evoluția excepțională a portăriței noastre. La fel și Florentin Pera a menționat contribuția portarului Arruda la economia jocului.

Vedeți mai jos declarațiile după meci:

sursa video Facebook Gloria 2018 BN

Vedeți și pozele făcute de mine în Galeria publicată pe Facebook, link mai jos.

În celălalat meci din grupa C, echipa germană Bensheim aflată pentru prima dată în cupele europene a câștigat împotriva mult mai experimentatului MKS FunFloor Lublin, care acum se află pe ultimul loc în grupă cu zero puncte. Echipa poloneză a controlat jocul în primele 15 minute, dar apoi Bensheim a schimbat jocul și a creat un avantaj de două goluri la pauză. Ulterior, gazdele au devenit și mai dominante, iar extrema dreaptă Sarah Dekker a adus o contribuție deosebită la victoria echipei germane cu cele opt goluri ale sale. Meciul s-a terminat 35 la 29 pentru Bensheim.