Gloria 2018 BN câștigă meciul cu MKS Funfloor Lublin

Data:

Gloria 2018 a câștigat meciul cu MKS Funfloor Lublin cu scorul de 29 la 26. Meciul a fost unul antrenant cu faze rapide și multe goluri spectaculoase. Fetele lui Pera Florentin au jucat un handbal de calitate și au consolidat locul unu din grupa C.
Pera a jucat cu Dumansca mai multe minute și aceasta a avut câteva intervenții care ne-au adus aminte de vremurile ei bune. Cristina Laslo a fost în forma și a marcat goluri frumoase dar a dat și câteva asisturi spectaculoase, unul fiind remarcat chiar pe pagina oficială EHF.
Bazaliu a pus tunul pe ele încă din primele minute, am condus aproape toată repriza, apoi polonezele au egalat la 9 și de acolo ne-am desprins iar pe finalul primei părți, care s-a terminat 18-12.
A doua repriză a fost cam în același registru, Gloria conducând și la 6 goluri diferență. Polonezele au recuperat și au ajuns cu 10 minute înainte de final la un gol diferența 23 la 24. Apoi, Gloria a făcut un forcing și a readus scorul la 5 goluri diferență, cu Laura Pristăvița în rol de marcator.
Am câștigat cu 29 la 26.

CS Gloria 2018 BN a avut alături aproximativ 100 de suporteri, de la Bistrița, dar și din Polonia, inclusiv pe Excelența Sa Cosmin Onisii, Ambasador al României în Republica Polonă, și Timar Ignat, consulul onorific al României în Cracovia, originar din Bistrița-Năsăud, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud-Emil Radu Moldovan, prefectul județului Bistriţa-Năsăud-Teofil Cioarba, managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița- Gabriel Lazany.
Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Cristina Laslo, care a înscris 9 goluri.

Pentru CS Gloria 2018 BN au mai înscris Bianca Bazaliu- 5, Tamires De Araujo Frossard -3 , Nicoleta Dincă- 2, Laura Pristăvița-2, Ida-Marie Dahl-2, Seynabou Mbengue Rodríguez – 2, Deborah Kpodar- 1, Gnonsiane Niombla -1 Sonia Seraficeanu- 1, Nina Bulatovic- 1.
În poartă, Iulia Dumanska a salvat 10 din 22 de aruncări, având un procentaj de 45, 45%, iar Renata De Arruda a avut 3 intervenții din 13 aruncări (23%). Anastasija Babovic nu a apărat niciuna din cele două aruncări de la 7 m, la care a fost introdusă.

Gloria 2018 a reușit să facă un meci bun și să câștige, ceea ce este în favoarea echipei noastre din perspectiva faptului că vom juca cu locul doi din grupa D și vom avea ultimul meci acasă în sferturi.

În celălalt meci din grupa C, nemțoaicele de la Bensheim au invins Neptunes Nantes cu 37 la 30, astfel că Gloria are asigurat locul unu din grupă.

Au marcat pentru Gloria:

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult