Ministerul Dezvoltării și Administrației Publice pregătește un nou pachet de reforme administrative prin care vrea să simplifice procedurile existente și să acorde mai multe competențe administrațiilor locale.
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației va propune un nou pachet de reformă administrativă, care are ca scop consolidarea principiului descentralizării și simplificarea procedurilor aferente. Totodată, pentru a asigura sustenabilitatea financiară a administrațiilor publice locale, vor fi introduse noi prevederi legale pentru o colectare mai eficientă a taxelor și impozitelor locale – a anunțat ministrul dezvoltării și administrației, Cseke Attila.
„Este corect ca nu doar unii cetățenii să-și achite taxele și impozitele locale. Trebuie să fim responsabili în egală măsură și să ne achităm datoriile. Putem citi în presă despre administrații locale, primării, care nu-și pot acoperi cheltuielile de funcționare sau salariile din veniturile proprii. Trebuie să înțelegem de ce se întâmplă acest fenomen și să modificăm legislația astfel încât autoritățile locale să poată colecta, în mod echitabil, taxele și impozitele locale”, a declarat ministrul dezvoltării și administrației.
Se va introduce o nouă legislație care va eficientiza colectarea impozitelor și taxelor, a precizat ministrul Attila Cseke. Câteva dintre cele mai importante propuneri aflate în discuție:
- o autoritate locală va putea elibera autorizații de construire numai dacă solicitantul a achitat toate impozitele și nu are datorii restante;
- cei care doresc să cumpere o mașină, nu doar cei care vând una, vor fi obligați să achite întâi toate amenzile și taxele locale;
- la plata prestațiilor sociale, autoritățile și administrațiile locale pot deduce impozitul pe proprietate și alte datorii, cu câteva excepții;
- se dorește și simplificarea procedurii de transfer al competențelor și al proprietăților de stat către administrațiile locale.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


