Green Report/ Guvernul taie proiectele PNRR fără progres: peste 2 mld € pierduți

Data:

Ministerul Mediului a aprobat un memorandum care stabilește clar ce proiecte PNRR continuă, ce se suspendă și care se denunță. Doar investițiile cu peste 30% progres vor rămâne finanțate din PNRR, în timp ce cele neîncepute vor fi tăiate definitiv.

După luni de negocieri cu Comisia Europeană, Guvernul României a decis soarta proiectelor de mediu finanțate prin PNRR.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat adoptarea unui memorandum-cheie care aplică prevederile Ordonanței de Urgență nr. 41/2025 și stabilește o triere strictă între proiectele care vor fi continuate, suspendate sau denunțate.

Concluzia este dură: România pierde peste două miliarde de euro din alocările de  mediu, dar salvează proiectele care au șanse reale să fie finalizate până în 2026.

Memorandumul adoptat joi în ședința de guvern are în vedere componentele 1 (Managementul apei), 2 (Păduri și protecția biodiversității) și 3 (Managementul deșeurilor), precum și investiția 5 – Digitalizarea mediului – din cadrul componentei 7 „Transformare digitală”.

Documentul este primul pas concret prin care Ministerul Mediului aplică deciziile din OUG nr. 41/2025, ce a impus o reevaluare generală a PNRR, aceste proiecte fiind cu impact major pe mediu așa cum rezultă și din denumirile celor cinci domenii de interes.

Citește continuarea pe Green Report.

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Festivalul – Concurs dedicat Rapsozilor Populari „La poale de Țibleș”

Rapsodul Ioana Simionca din Sebiș, BN este câștigătoarea Marelui...

Expoziție de pictură „POP ART – în viziunea copiilor”

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud găzduiește marți, 9 iunie 2026, de...

ADI DEȘEURI : Miercuri 10 iunie se ridică pubela verde

”DE REȚINUT!PUBELA VERDE pentru deșeurile reciclabile din sticlă se...