Petiția Salvați Cinematograful ”OMNIA” este activă în continuare după 5 ani

Data:

Bună ziua, sunt Ion Lucian Petraș, inițiatorul acestei PETIȚII în urmă cu aproape 5 ani.

Pentru că, DA, au trecut aproape 5 ani în care Primăria Bistrița nu a reușit să restaureze acest imobil.

Vă rog să ne mobilizăm încă odată și să punem presiune pe actuala administrație să nu mai lase timpul să treacă și să își asume rolul de administrator al clădirii. Am păstrat activă această PETIȚIE și grupul de Facebook pentru că am știut că politicienii nu sunt de încredere. Nu mi-am permis să renunț la un drept al nostru de a susține un obiectiv atât de important și responsabilitatea față de cei care au semnat petiția nu m-a lăsat să închid petiția până când nu se restaurează clădire și se deschide acolo un teatru. Acesta a fost obiectivul nostru de la început și așa va rămâne. Bistrița vrea un teatru acolo!

Date recente arată că fostul cinematograf a fost preluat de la RADEF, fosta regie de film, cu condiția ca în patru ani să restaureze clădirea. Primaria Bistrița, sub conducerea lui Ioan Turc, nu a făcut altceva decât să preia clădirea și să o doneze Palatului Culturii Bistrița, care o ține și acum în gestiune.

Nu s-a făcut absolut nimic timp de atâția ani și acum ne aflăm în aceeași situație.

Adică, cinematograful se află în patrimoniul unei instituții care nu vrea și nu face nimic pentru salvarea ei. Bugetul Palatului Culturii este cel mai mare buget de instituție de cultură din județul BN, se ridică la generoasa sumă de 9.221.000 lei, reprezentând 1.881.836 euro, dar nu au găsit bani numai pentru sindrofiile lui Ț, una dintre sinecurile bine cunoscute ale Bistriței, condusă de nimeni altul decât de baronul cultural Țărmure Gavrilă.

Acum, viceprimarul Bistriței Stere Ștefania ne spune că trebuie să mai așteptăm 4 ani, pentru că au expirat cei patru ani conveniți cu RADEF inițial și că s-au mai cerut alți patru ani de actuala administrație.

Pe fond, clădirea istorică, construită în stil Art Nouveau/Noua Artă se degradează în continuare și administrațiile Bistriței nu fac nimic cu anii, doar o plimbă pe hârtie de colo colo. 

Vă rog să dați sfoară la prieteni să semneze PETIȚIA și să reveniți pe grupul de Facebook Salvați Cinematograful 23 August să ne organizăm mai bine pentru viitoarele acțiuni.

Haideți să nu lăsăm o parte din istoria Bistriței să se piardă definitiv!

Cu respect, Ion Lucian Petraș

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Festivalul – Concurs dedicat Rapsozilor Populari „La poale de Țibleș”

Rapsodul Ioana Simionca din Sebiș, BN este câștigătoarea Marelui...

Expoziție de pictură „POP ART – în viziunea copiilor”

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud găzduiește marți, 9 iunie 2026, de...

ADI DEȘEURI : Miercuri 10 iunie se ridică pubela verde

”DE REȚINUT!PUBELA VERDE pentru deșeurile reciclabile din sticlă se...