Jandarmii au aplicat 28 de sancțiuni contravenționale, în weekend

Data:

Cerșetoria, adresarea de injurii, provocarea și participarea la scandaluri, consumul de alcool în spațiul public neamenajat, apelarea nejustificată la 112 – acestea sunt doar câteva dintre faptele constatate de către jandarmi la acest sfârșit de săptămână.


În ultimul weekend de iarnă, efectivele Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud au desfășurat misiuni pentru asigurarea ordinii publice, prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum și pentru asigurarea unui climat de normalitate în comunitate.


Jandarmii din cadrul posturilor montane Rodna, Piatra-Fântânele și Colibița au acţionat zilnic pentru menţinerea unui climat de ordine și siguranță publică în aria de competență, precum şi pentru informarea şi acordarea de sprijin turiştilor aflaţi în stațiunile turistice sau pe traseele montane.


În urma misiunilor executate, jandarmii au aplicat 28 de sancțiuni contravenționale, dintre care: 14 amenzi în valoare totală de 3.400 de lei și 14 avertismente scrise.


Sancțiunile au fost aplicate pentru încălcarea normelor de conviețuire socială, cerșetorie, provocarea unor scandaluri, nesupravegherea minorilor și îndemnarea acestora la acte de cerșetorie, adresarea de injurii, fumat în loc nepermis, precum și apelarea nejustificată la Numărul Unic pentru Apeluri de Urgență 112.


Reamintim cetățenilor că respectarea legislației contribuie la siguranța tuturor și încurajăm semnalarea oricărei situații care necesită intervenția forțelor de ordine la Numărul Unic pentru Apeluri de Urgență 112.

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Festivalul – Concurs dedicat Rapsozilor Populari „La poale de Țibleș”

Rapsodul Ioana Simionca din Sebiș, BN este câștigătoarea Marelui...

Expoziție de pictură „POP ART – în viziunea copiilor”

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud găzduiește marți, 9 iunie 2026, de...

ADI DEȘEURI : Miercuri 10 iunie se ridică pubela verde

”DE REȚINUT!PUBELA VERDE pentru deșeurile reciclabile din sticlă se...