Două persoane din aceeași familie sunt cercetate de DIICOT Bistrița-Năsăud. Un bărbat a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, iar o femeie, membră a aceleiași familii, a fost plasată sub control judiciar, într-un dosar instrumentat de procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud, privind trafic de droguri de risc.
Cei doi sunt cercetați după o acțiune de prindere în flagrant delict desfășurată în 9 mai de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița-Năsăud, împreună cu procurorii DIICOT. În urma intervenției, au fost depistate două persoane, de 19 și 24 de ani, în timp ce ar fi deținut și transportat aproximativ 3 kilograme de canabis.
Canabis vândut în Jelna pentru 1.500 de euro
Potrivit anchetatorilor, din probatoriul administrat a reieșit că, în 9 mai, bărbatul, cu sprijinul femeii, ar fi deținut și vândut, în localitatea Jelna, aproximativ 3 kilograme de canabis, pentru suma de 1.500 de euro.
În aceeași zi, persoanele în cauză au fost prinse în flagrant delict, în timp ce transportau canabisul cu un autoturism. Potrivit anchetatorilor, drogurile erau destinate comercializării.



Arest preventiv pentru bărbat, control judiciar pentru femeie
La data de 11 mai, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud au dispus reținerea celor două persoane, un bărbat și o femeie, membre ale aceleiași familii. Acestea sunt cercetate pentru trafic de droguri de risc, respectiv complicitate la trafic de droguri de risc.
Marți, 12 mai, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bistrița-Năsăud a dispus arestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile. În cazul femeii, procurorii DIICOT au luat măsura controlului judiciar.
Anchetatorii precizează că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


