Cristian Marius Niculae a premiat elevii câștigători ai Concursului „Reciclezi pentru viitorul tău”

Data:

”Copiii harnici care au colectat selectiv deșeurile sunt premiați de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud și Supercom SA!

În primele 6 școli participante la cea de-a IX-a ediție a Concursului Școlar „Reciclezi pentru viitorul tău”, cei mai implicați și harnici elevi au primit premiile binemeritate pentru efortul și responsabilitatea de care au dat dovadă:
– 6 biciclete Mountain Bike
– 60 boxe portabile
– 60 seturi de căști audio

Rezultatele obținute în primele 6 școli premiate sunt excelente :
– Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Bistrița s-a remarcat cu peste 7,2 tone de deșeuri reciclabile colectate selectiv, iar campionul reciclării a fost elevul Cherecheș Filip, cu 1,77 tone;
– Școala Gimnazială Șintereag a adunat peste 3,2 tone, iar câștigătorul bicicletei a fost elevul Cîrceie Alexandru, cu 1,76 tone;
– Școala Gimnazială „Demian Nechiti” Ilva Mică a colectat peste 2,6 tone, iar bicicleta a fost câștigată de eleva Ciocan Maria Niculina, cu 650 kg;
– Școala Gimnazială Reteag a adunat 1,78 tone de deșeuri reciclabile, iar bicicleta a fost câștigată de eleva Micluș Larisa, cu 1,1 tone;
– Liceul cu Program Sportiv Bistrița a colectat 450 kg de deșeuri reciclabile, iar bicicleta a fost câștigată de eleva Petraș Giulia, cu 80 kg;
– Liceul Tehnologic Feldru a adunat 700 kg de deșeuri reciclabile, iar bicicleta a fost câștigată de eleva Homei Anais, cu 150 kg.

Emoția și bucuria copiilor ne-au confirmat încă o dată cât de mult înseamnă pentru ei să fie apreciați pentru efortul și implicarea lor în protejarea mediului. Ei sunt generația care poate construi un viitor mai curat pentru noi toți.

Concursul „Reciclezi pentru viitorul tău”, organizat de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud și Supercom SA, rămâne unul dintre cele mai importante proiecte dedicate educației pentru mediu, prin care tânăra generație învață cât de importantă este colectarea separată a deșeurilor și reciclarea acestora.

Continuăm împreună efortul de a face județul Bistrița-Năsăud mai curat – din respect pentru comunitate și pentru natură!” (P).

Mai multe foto aici:

https://www.facebook.com/adideseuribn

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Percheziții la contrabandiștii de țigări

Percheziții în Bistrița-Năsăud într-un dosar de contrabandă cu țigarete....

Primarul Gabriel Lazany pune ordine în oraș

NU NE PLACE!, scrie primarul municipiului Bistrița despre chioșcurile...

Firmele foștilor SRI-iști obțin cele mai mari subvenții de la ANOFM

Cine sunt firmele care obțin cele mai mari subvenții...

Din neamul Cărbunarilor

Articol scris de Crin-Triandafil TheodorescuȘI Ea, deodată, trântind...