Ateliere, spectacole, paradă de costume și acțiune caritabilă de 1 Iunie
Copiii sunt așteptați luni, 1 iunie, între orele 10:00 și 14:00, în curtea Muzeului Bistrița, la cea de-a VI-a ediție a evenimentului dedicat Zilei Copilului.
Curtea Muzeului Bistrița va deveni, luni, 1 iunie, un spațiu dedicat copiilor, jocului și creativității.
Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud organizează cea de-a VI-a ediție a evenimentului „Magia Copilăriei”, programat între orele 10:00 și 14:00, pe strada General Grigore Bălan nr. 19.
Evenimentul este gândit ca o zi de sărbătoare pentru cei mici, dar și ca un prilej de întâlnire pentru familii, într-un cadru cultural și educativ.
Copiii vor putea participa la ateliere de pictură, desen, desene pe asfalt și Lego, iar programul va fi completat de activități de divertisment, personaje de poveste și momente artistice.
Atmosfera va fi animată de Lulu Party, care va pregăti pentru copii picturi pe față, tatuaje temporare, baloane modelabile și un tobogan gonflabil.
Între orele 11:00 și 12:00, cei mici se vor putea întâlni cu mascotele Chase și Skye, personaje cunoscute și îndrăgite de copii.Î
n intervalul 12:00–13:30, curtea muzeului va fi animată de personajele pe picioroange Emilia, Forest King și Forest Queen, care vor aduce în program elemente de animație stradală și spectacol vizual.
Programul artistic este programat între orele 12:00 și 13:00 și va include spectacole de dans susținute de studiourile Yolo, Zaza Dance și Reborn Dance.
Pe lângă momentele coregrafice, publicul va putea urmări și momente vocale și instrumentale susținute de Andreea Rațiu, studentă în anul IV la canto, Ionel Paul, elev în anul I la clarinet, și Eva Jarda, studentă în anul III la canto.
Unul dintre momentele importante ale zilei va fi „Parada costumelor de carnaval”, programată între orele 13:00 și 14:00. Organizatorii îi încurajează pe copii să vină costumați și să participe la concursul care se va încheia cu premiere.
Evenimentul include și o componentă caritabilă. Sub genericul „Darul Prieteniei”, va fi organizată o vânzare de jucării cu scop caritabil, sub mesajul „Adoptăm o jucărie, ajutăm un copil!”.
Acțiunea urmărește să îi implice pe participanți într-un gest de solidaritate și sprijin pentru copiii care au nevoie de ajutor.
În zona de relaxare, părinții și copiii vor putea descoperi împreună tărâmul poveștilor, iar „Copacul Dorințelor” îi va aștepta pe cei mici să își lase gândurile, visurile și dorințele.În curtea muzeului vor fi disponibile înghețată, cafea și alte bunătăți, precum și standuri cu jucării handmade.
Intrarea la eveniment este gratuită.
Coordonatorul proiectului este muzeograful Alina Lehaci, iar invitația este transmisă de managerul Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud, dr. Alexandru Gavrilaș.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


