Transilvania Rally RIA team – echipa formată din bistrițeanul Mihai Ban și Cheloo – are un parcurs bun la prima lor participare în această formulă la raliul din Dakar. Aventura în DAKAR continuă.

Date:

          Surpriză frumoasă a bistrițeanului Mihai Ban, alături de Cheloo, în raliul de la Dakar. Echipa celor doi a terminat onorabil probele de până acum (7), se poziționează în a doua parte a clasamentului și ami au 5 probe până la finalul competiției. Spun onorabil pentru că sunt pe locul 57 din 89 de participanți, respectiv din cei 79 rămași în cursă, un loc care le face cinste lor ca echipă neinițiată în raliul Dakar. Trebuie să avem în vedere lipsa de experiență a celor doi în Raliul Dakar, aflați la prima participare, dar și resursele alocate, fără un sponsor mare din lumea raliurilor, respectiv nevoia de a menaja mașina pentru a nu avea reparații prea dificile de făcut (volumul redus de piese de schimb pe care îl au la dispoziție). Practic pentru echipa noastră de suflet și ajungerea la linia de finish va putea fi considerată un succes.

Transilvania Rally Ria Team, componență:

Mihai Ban – Pilot, multiplu campion al României de rally-raid la categoria Quad, a concurat în Baja Aragon ca mecanic pe un camion Mercedes și a participat la multe rally-raiduri internaționale ca mecanic specializat pe suspensii. Are trecute în palmares câteva ediții de Hungarian Baja și marea lui dorință a fost să participe în Raliul Dakar.

Cheloo – Copilot, în postura de pilot, are în palmares terminarea unora dintre cele mai lungi competiții de off-road din România, iar în 2021 a debutat în calitate de copilot la Cupa Mondială de Rally-Raid. 

          Ultimele noutăți le aflați de pe contul lor de FB https://www.facebook.com/TransilvaniaRallyRiaTeam

          În cea mai recentă postare aflăm că:

“La fel ca alți concurenți, care nu își doresc decât să ajungă la finiș în această ediție a Raliului Dakar, au fost nevoiți să renunțe astăzi la căutarea unui waypoint. Era o zonă foarte dificilă și ar fi pierdut mai mult timp comparativ cu cel primit în urma penalizării. În plus, fiind deja noapte lucrurile s-au îngreunat și mai mult. O decizie similară au luat și concurenți care au terminat speciala pe lumină. În plus, au avut probleme și cu electromotorul și peste 3h din cele petrecute pe probă au fost pe noapte.

Luni, 10 ianuarie, se concurează în etapa 8 – Al Dawadimi – Wadi Ad-Dawasi. Va fi iarăși o zi extrem de lungă cu un total de 830 de km, din care 395 km de probă specială. Deși iarăși vor întâlni pietre, decorul se schimbă un pic, apar dune ceva mai înalte și mult mai moi comparativ cu cele traversate până acum, și vor avea de traversat un chott – un lac sărat, care seacă pe timp de vară și are apă de la ploi iarna.

Cu aproximativ 100 de km înainte de final este o zonă atât de stricată de ploi, încât organizatorii au menționat că va fi ca la trial. Cum Mihai are experiență de pe vremea când mergea cu quadul, și Cheloo de pe vremea când mergea la off-road, nu ar trebui să le pună probleme.”

Ținând cont că Bistrița mai are o echipă în raliu, putem spune că avem șanse duble ca măcar una din echipele noastre să ajungă la sosire.

Iacob Buhai și Tudor Turdean formează al doilea echipaj unit de dorința de a lua startul în cea mai provocatoare competiție de anduranță din motorsport. Iacob este un obișnuit al trialelor din Spania, iar Tudor un endurist care de câțiva ani a trecut la patru roți. Cei doi au fost convinși de Mihai Ban să încerce aventura vieții lor în raliul Dakar.

Despre ei știm că sunt pe locul 61 din cele 79 de mașini/echipe rămase în concurs.

Hai bistrițeni! Să cucerim Dakarul! Dacă terminați cursa cu evoluții asemeni celor de până acum, sunteți eroii acestei ediții!  

Facebook Transilvania Rally RIA Team
Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Via Transilvanica a câștigat premiul publicului la premiile Europa Nostra cu 27 de mii de voturi, record absolut

Via Transilvanica a câștigat ieri seară premiul publicului la...

Viceprimarul Stan Călin e la serviciu dar de fapt e la chef

Preocupat de problema arborilor care urmează să fie tăiați...

Cum a ajuns justiția din România un sistem piramidal, controlat de o mână de oameni (I)

Articol preluat din presshub.roCum a ajuns justiția din România...

La mulți ani, Google! 25 de ani de căutare!

Google aniversează 25 de ani de la înființare, motorul...