USR BISTRIȚA – NĂSĂUD a publicat o petiție online pentru salvarea clădirii fostei Biblioteci județene din Bistrița

Date:

Petiția on-line este inițiată de consilierul local Nicu Pavalean, se numește Uniți Salvăm Clădirea Fostei Biblioteci Județene, are 65 de semnături și cere includerea clădirii pe lista monumentelor istorice și reabilitarea ei. Ce nu știe domnul consilier este faptul că pentru fosta bibliotecă este deja un proces în curs pe rolul Tribunalului Cluj-Napoca, în care urmează să se pronunțe experții și abia apoi poate fi declanșată procedura de clasare ca monument istoric, procedură ce va fi inițiată de Direcția pentru Cultură Bistrița-Năsăud, aspect prezentat de noi într-un articol din luna mai 2022.

Context:

Clădirea în care a funcționat Biblioteca Județeană este de mulți ani în proprietatea privata a unui dezvoltator imobiliar, ACTOR ASSET, deși în Bistrița se vehicula ideea că o deține o persoană în vârstă de prin Cluj-Napoca. În realitate, proprietarii actuali dețin resursele financiare cel puțin pentru a întreține clădirea, dacă nu pentru reabilitare. Pentru că au în plan demolarea acestui imobil au lăsat clădirea să se degradeze și au permis vagabonzilor să își facă veacul acolo. Am realizat anul acesta o investigație în care am prezentat pe larg situația proprietății și cum a favorizat primăria un investitor privat de rea credință, prin faptul că nu a dispus măsurile legale care să îl oblige să întrețină clădirea. Abia la insistențele mele Poliția Locala a dat o amendă modică.

Planurile investitorului în zona respectivă vizează realizarea unui bloc de locuințe de 10 etaje. Primăria Bistrița nu are nimic de obiectat, mai ales ca anterior a fost de acord cu un bloc de 8 etaje. Singura instituție care a pus frână acestui proiect demolator de istorie este Direcția pentru Cultură Bistrița – Năsăud, care se și judeca cu imobiliarii în cauză.

Trebuie spus că USR BN are un post de viceprimar la Bistrița și ar trebui să rezolve problema acolo la Primărie, nu să scrie petiții online. Rolul reprezentanților partidelor politice în administrație este să se implice prin instrumentele Codului Administrativ și să ceară rezolvarea problemelor comunității pe care o reprezintă în forurile locale. Apelul către cetățeni în acest caz pare cumva politicianist, menit să aducă mai mult imagine decât să fie orientat către un rezultat concret. De mulți ani, diverse voci din comunitate au cerut salvarea acestui imobil. Sa speram ca nu va rămâne o acțiune de imagine și doar atât. Dacă Primăria avea urechi să audă apelurile din comunitate, cred că o putea face până acum.

Textul petiției:

„In Decembrie 2021 reaminteam primarului Ioan Turc faptul că în cadrul Comisiei de Urbanism a Consiliului Local al Municipiului Bistrița am luat decizia să înaintăm către executiv propunerea ca imobilul ce a adăpostit mulți ani vechea Bibliotecă Județeană să fie înscris pe lista monumentelor istorice pentru a putea fi protejat și valorificat.

Primarul Ioan Turc declara la acea vreme faptul că a introduce această clădire pe lista monumentelor istorice ar aduce cumva o naționalizare, însă va continua consultările mai largi și va veni cu o concluzie. Din păcate a mai trecut aproape un an, iar cladirea cu o valoare patrimonială importantă pentru Bistrița este în continuare într-o stare avansată de degradare.

Situată pe strada Gării la nr. 2, clădirea construită la sfârșitul secolului al XIX-lea în stil neoclasic a găzduit pentru o perioadă lungă de timp Biblioteca Județeană înființată în anul 1951.

Potrivit istoricului de artă Vasile Duda, cladirea este „o construcție istorică ce păstrează caracteristicile arhitecturii din preajma anului 1900 combinate cu elemente eclectice si forme specifice stilului Art Nouveau. Elementele stilistice păstrate se regăsesc în mod general și la alte imobile din zona istorică a orașului – demolarea acestui imobil nu ar elimina elemente originale pe care să nu le mai putem regăsi în oraș, dar demolarea acestuia ar destructura un context arhitectural unitar care face legătura cu arhitectura zonei istorice protejate” …”Demolarea în totalitate este o acțiune ireversibilă cu consecințe grave pentru această zonă de la limita centrului istoric, practic odată destructurat acest nucleu unitar o să existe argumente tot mai multe pentru demolarea întregului front de est de pe această stradă a orașului.”

Includerea în lista monumentelor istorice a unei clădiri cu valoare patrimonială importantă, nu aduce un beneficiu proprietarilor care de cele mai multe ori evită acest lucru tocmai pentru a putea face modificări ale clădirii după bunul lor plac sau mai rău, demolează clădirea și construiesc altceva în locul ei pentru a avea un profit cât mai mare.

Domnule Primar Ioan Turc,
Pe lângă cele de mai sus, dorim să vă reamintim faptul că patrimoniul are un rol fundamental în definirea identității naționale și promovarea orașului nostru în lume. Patrimoniul este fundamentul pe care se construiește prezentul și viitorul, un important factor de unitate, solidaritate, identitate locală, regională şi naţională. Obiectivele de patrimoniu constituie un factor de coeziune locală iar clădirea menționată mai sus reprezintă unul dintre obiectivele de patrimoniu extrem de importante ale orașului nostru. Cunoașterea istoriei este vitală pentru societate din Bistrița și pentru dezvoltarea armonioasă a municipiului.

Conservarea și punerea în valoare a patrimoniului arhitectural și cultural sunt oportunităţi de creştere economică locală, prin crearea de noi locuri de muncă ca urmare a proiectelor de regenerare urbană și rurală vizând patrimoniul.

Astfel, lansăm un APEL URGENT către dumneavoastră și vă solicităm să vă faceți datoria față de cetățenii municipiului Bistrița care țin la patrimoniul cultural, luând toate măsurile posibile pentru ca această clădire mai sus menționată să fie mai întâi inclusă în lista monumentelor istorice, iar mai apoi reabilitată conform normelor în vigoare. De asemenea, vă solicităm să faceți demersurile necesare în direcția cumpărării acestui imobil de la actualii proprietari și ulterior valorificării lui printr-un proiect de regenerare urbană vizând patrimoniul.”WhatsApp_Image_2022-10-04_at_08.15_.13_.jpeg
Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Via Transilvanica a câștigat premiul publicului la premiile Europa Nostra cu 27 de mii de voturi, record absolut

Via Transilvanica a câștigat ieri seară premiul publicului la...

Viceprimarul Stan Călin e la serviciu dar de fapt e la chef

Preocupat de problema arborilor care urmează să fie tăiați...

Cum a ajuns justiția din România un sistem piramidal, controlat de o mână de oameni (I)

Articol preluat din presshub.roCum a ajuns justiția din România...

La mulți ani, Google! 25 de ani de căutare!

Google aniversează 25 de ani de la înființare, motorul...