Peste 1.000 de bistrițeni și-au găsit loc de muncă prin AJOFM în primele patru luni din 2026

Data:

AJOFM Bistrița-Năsăud anunță că 1.026 de persoane au fost încadrate în muncă până la finalul lunii aprilie. Bursa locurilor de muncă se organizează mâine, de la ora 10.00, la Hotel Bistrița.

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bistrița-Năsăud anunță că, în primele patru luni ale anului 2026, 1.026 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin intermediul instituției, în cadrul Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă. În acest context, mâine, 26 mai, începând cu ora 10.00, la Hotel Bistrița va fi organizată Bursa locurilor de muncă, eveniment destinat persoanelor aflate în căutarea unui job și angajatorilor din județ.

Peste jumătate dintre persoanele angajate provin din mediul rural

Potrivit datelor transmise de AJOFM Bistrița-Năsăud, din totalul celor 1.026 de persoane încadrate în muncă în primele patru luni ale anului, 522 sunt femei. În funcție de mediul de rezidență, 586 de persoane provin din mediul rural, iar 440 din mediul urban.

Pe grupe de vârstă, cele mai multe persoane angajate au peste 45 de ani – 506 cazuri. Alte 148 de persoane au vârsta între 35 și 45 de ani, 175 au între 25 și 35 de ani, iar 197 sunt tineri sub 25 de ani.

Cele mai multe persoane angajate au studii liceale sau postliceale

Din punct de vedere al nivelului de pregătire, cele mai multe persoane pentru care s-a identificat un loc de muncă au studii liceale sau postliceale – 393 de persoane. Acestea sunt urmate de persoanele cu studii gimnaziale, în număr de 291.

AJOFM mai arată că 174 dintre persoanele încadrate în muncă au studii profesionale, 105 au studii superioare, iar 63 au studii primare.

Un element important evidențiat de instituție este faptul că 719 dintre persoanele angajate fac parte din categoria celor greu sau foarte greu ocupabile. Încadrarea într-o astfel de categorie se realizează în urma activității de profilare a persoanelor înregistrate în evidențele agenției.

2.546 de persoane au beneficiat de asistență pentru înregistrare

În primele patru luni ale anului 2026, 2.546 de persoane au beneficiat de asistență pentru înregistrarea în evidențele AJOFM ca persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Măsura are ca scop fie acordarea protecției sociale privind indemnizația de șomaj, fie includerea persoanelor respective în măsuri active de stimulare a ocupării.

AJOFM precizează că persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, înregistrate în baza de date a agenției teritoriale de care aparțin, pot beneficia de pachete personalizate de măsuri active, conform Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă.

Bursa locurilor de muncă, mâine, la Hotel Bistrița

Persoanele interesate de un loc de muncă au ocazia să intre în contact direct cu angajatorii mâine, 26 mai, la Bursa locurilor de muncă, organizată la Hotel Bistrița, începând cu ora 10.00.

Evenimentul se adresează atât persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, inclusiv șomerilor și tinerilor care vor să intre pe piața muncii, cât și angajatorilor care au nevoie de personal.

Pentru informații suplimentare privind serviciile oferite și locurile de muncă disponibile, persoanele interesate pot contacta AJOFM Bistrița-Năsăud sau pot consulta pagina instituției.

Urmăriți Saptamana.online și în Google News

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Percheziții la contrabandiștii de țigări

Percheziții în Bistrița-Năsăud într-un dosar de contrabandă cu țigarete....

Primarul Gabriel Lazany pune ordine în oraș

NU NE PLACE!, scrie primarul municipiului Bistrița despre chioșcurile...

Firmele foștilor SRI-iști obțin cele mai mari subvenții de la ANOFM

Cine sunt firmele care obțin cele mai mari subvenții...

Din neamul Cărbunarilor

Articol scris de Crin-Triandafil TheodorescuȘI Ea, deodată, trântind...