Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud organizează miercuri, 3 iunie, de la ora 17:00, la Galeria Borgo Prund, vernisajul expoziției de artă contemporană „Grup 4+”.
Evenimentul aduce în fața publicului lucrările unor artiști formați în aceeași generație artistică, reuniți într-un proiect expozițional cu valoare simbolică și biografică.
Publicul este invitat să descopere creațiile artiștilor Dumitru Bostan, Niculai Moroșan, Mihail Gavril și Mihail Voicu, alături de lucrările invitatului de onoare, sculptorul bistrițean Mircea Mocanu.
Vernisajul va fi deschis și prezentat de istoricul de artă Vasile Duda, care va introduce publicul în universul artistic al expoziției și în contextul reunirii grupului.
Expoziția „Grup 4+” are la bază legătura dintre patru foști colegi de clasă și de grupă, specializarea grafică, promoția 1981 a Liceului de Artă „O. Băncilă” din Iași. Anul 2025 a marcat reluarea traseului expozițional al grupului, printr-un proiect început la Sibiu, în luna mai, la Galeria ATU TOIS NAC. Atunci, invitat a fost artistul sibian Eugen Dornescu, la rândul său fost absolvent al aceluiași liceu de artă.
Prezența expoziției la Bistrița reprezintă o nouă etapă a acestui parcurs artistic, în care memoria unei generații, prietenia profesională și expresia contemporană se întâlnesc într-un proiect comun.
Periplul expozițional se va încheia la Iași, în luna septembrie, printr-o reîntâlnire artistică și de generație, la 45 de ani de la absolvire.
Evenimentul este organizat de Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud, manager dr. Alexandru Gavrilaș.
Urmăriți Saptamana.online și în Google News


