Bistrița orașul „așa și așa” cu administrație „așa și așa”

Date:

De ce nu fac nimic politicienii pe tema combaterii consumului de droguri?

Pentru că ei consideră că nu e o problemă politică. Ba da este o problemă de politică publică, de bună guvernare, de administrație reală nu povești băbești cu cerșetoria care omoară Bistrița.

Orașul nostru este un punct important pe harta drogurilor și nu de ieri de azi.

Bistrița a reușit performanța să își pună la dispoziție know-how-ul în domeniul traficului de droguri pentru Cartelul Mexican Sinaloa. Cel mai mare cartel de droguri din America de Sud. Înțelegem, toți cred, ce înseamnă asta, că o falangă a traficanților mexicani a funcționat ani de zile de la Bistrița. Și acesta este numai vârful iceberg-ului pe care stăm liniștiți, așteptând ce? Interlopa locală este ultra cunoscută, că orașul e mic și oamenii sunt deștepți.

Am văzut și cum politicienii au pus interlopii în față la acțiunile de corupție cu gropile de deșeuri, afaceri de milioane de euro, traficate prin conturile unor interlopi. Unde credeți că merg acești bani? Ce investiții se fac cu ei? Am văzut lunile trecute că la moartea unui interlop local, nici nu mai contează de ce, că s-a emoționat toată Bistrița, săracul F…i a murit. Societatea noastră a pierdut un interlop pe care nu au reușit să-l înhațe niciodată polițiștii, unul care controla tot ce înseamnă taximetrie ilegală la Bistrița, trafic cu animale de rasă, alte genuri de trafic, inclusiv extorcare și șantaj, recuperări sub amenințare. Iar șeful Inspectoratului Județean de Poliție declara prin ianuarie a/c că Bistrița e un oraș sigur. Motivul principal fiind faptul că nu avem conflicte de stradă între grupări criminale. Păi meritul e al lor al interlopilor că nu se răfuiesc și că se înțeleg între ei. Nu e meritul poliției că avem o liniște aparentă la umbra căreia se ascund marile afaceri cu droguri, prostituție, trafic, contrabandă etc. Ăsta e orașul nostru liniștit, burgul săsesc unde la umbra teilor se pune de afaceri cu viața copiilor noștri.

Cred că suntem singurul oraș din Transilvania unde mai există valutiștii la vedere, nici măcar pe aștia nu au reușit, sau nu au vrut să-i curețe și sunt la vedere. Domnule primar #IoanTurc nu vă deranjează valutiștii Bistriței? Puneți camerele pe ei și politia locală și municipală, că doar prin ATOP, o instituție moartă, aveți și dvs. un cuvânt de spus. Totuși, redați acest oraș acaparat de interlopi, redați-l bistrițenilor. Nu se mai poate așa. Nu vrem campanii de prevenire, ne ocupăm noi de asta, societatea civilă, dvs. luați măsuri să fie mai multe patrule de poliție și de jandarmi pe lângă școli, asigurați ordinea publică că doar sunteți șeful peste oraș, un oraș AȘA ȘI AȘA!

Doamna prefect #MicaOprea faceți funcțional grupul acela de lucru de la Prefectură care produce numai hârtii, bune de raportat prin bilanțuri, puneți la muncă instituțiile deconcentrate cu atribuții, prea au tras pe dreapta din cauza pandemiei. Aș vrea să ne comunicați ce a făcut Prefectura în ultimul an pe tema combaterii și prevenirii traficului și consumului de droguri. De câte ori le-ați atras atenția că e un subiect important pe agenda Prefecturii? Vreau să văd de la instituții rapoarte care să prezinte public adevărata față a fenomenului .

Domnule #RaduMoldovan vă rog să cereți directorului Spitalului Județean Bistrița – Năsăud să ne spună care este incidența intoxicărilor cu substanțe și cu ce efecte (decese, depresii, sinucideri etc). Vă mai rog să treziți instituția din subordinea dvs numită ATOP și să o puneți la treabă pentru că în baza legii sale de funcționare este prima instituție care trebuie să asigure politici publice pe domeniul ordinii publice și are acolo toți șefii capabili ai Bistriței și județului.

Lista poate continua, aștept în perioada următoare comunicate de presă de la DIICOT, SCCO, IPJBN, IJJBN, POLITIA LOCALA, DSPBN, ISJBN și ANA-CPEC BN cu ce au făcut de anul trecut până la zi pe tema combaterii traficului și consumului de droguri. Dacă nu fac asta o să le cer personal informații, dar cred că ar trebui să fie suficient un apel public la transparență din partea lor. Dacă au ce prezenta să o facă, dacă nu să tacă mâlc, așa cum tac demult.

Acesta nu este un pamflet e o tristă realitate!

Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

adi deseuri bani europeni beclean Bistrita Bistrița Bistrița spune NU drogurilor! concurs Consiliul Județean Bistrița-Năsăud control Crin Triandafil Theodorescu cuvantdindreptulinimii cuvant din dreptul inimii deseuri deșeuri DIICOT droguri educatie elevi fonduri europene ilegal jandarmi monumente istorice nasaud Parlamentul European patrimoniu PNL PNRR Politia politie poliție Prefectura PressHub presshub.ro Primaria program psd Radu Moldovan REPER Romania Rusia saptamana.online supercom Turc Ioan; Ucraina urbanism

Ion Lucian Petraș
Ion Lucian Petrașhttps://saptamana.online/
jurnalist, free-lancer, blogger

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Popular

Citește mai mult

Ce fapte penale au mai săvârșit șoferii din județul Bistrița-Năsăud?

Conform Buletinului de presă transmis de Inspectoratul Județean de...

ADI DEȘEURI anunță programul de colectare a deșeurilor în municipiul Bistrița pe luna decembrie 2023

”IMPORTANT!Programul de colectare a deșeurilor reciclabile, pentru MunicipiulBistrița și...

Documentele de urbanism se pot consulta online pe site-ul Primăriei Bistrița

Primăria Bistrița asigură locuitorilor săi pe site-ul instituției o...